Napsané obrazy
Kolektivní výstava Napsané obrazy se soustředí na průnik slova a obrazu v současném vizuálním umění.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 12. 6. 2025 v 18 hodin v KD Trisia. Výstava potrvá do 22. 8. 2025. Vstup na vernisáž i výstavu je zdarma.
kurátorka: Dáša Lasotová
Výstava Napsané obrazy představuje osm uznávaných autorů a autorek, kteří různými způsoby propojují jazyk a vizualitu, písmo a kompozici, význam a vnímání. Výstava vychází z odkazu Jiřího Valocha, významného teoretika vizuální poezie, a zároveň reflektuje současné podoby textu ve výtvarném umění: přepis, škrtání, překrývání, dekonstrukci i čistou estetiku znaků.
Pod kurátorským vedením oceňované české umělkyně, pedagožky a kurátorky Dáši Lasotové prezentují zúčastnění autoři rozmanité přístupy – od konkrétní a vizuální poezie, přes kaligrafii, překrývání a dekonstrukci, až po textové instalace a intermediální formy. Společným prvkem jejich děl je vizualizace jazyka, proměna psaného v obrazové struktury a snaha aktivovat imaginaci diváka.
Karel Adamus – průkopník vizuální poezie, autor básnických knih reflektujících umění i vlastní zkušenosti s kulturním provozem.
Daniel Balabán – malíř, jehož kaligrafické znaky reinterpretují klasické kompozice a skrze písmo hledají nové výtvarné vyjádření.
Milan Cieslar – malíř a pedagog, využívá metody překrývání a palimpsestu jako analogii vnitřního přemýšlení a mezilidské komunikace.
Jakub Guziur – literární vědec, básník a výtvarník, který tematizuje alchymii jazyka a vývoj významu skrze barvu a strukturu.
Tomáš Koudela – kurátor, teoretik a multimediální umělec, jehož texty se mění v obrazové i audiovizuální kompozice.
Dáša Lasotová – konceptuální autorka reflektující možnosti dorozumění jazykem i barvou; vizuální poezii chápe jako formu ztišené komunikace.
Václav Rodek – malíř pracující s přepisováním a škrtáním textu, jehož obrazy nesou emocionální i terapeutický podtext.
Ondřej Tkačík – malíř a pedagog, jehož „napsané mraky“ se stávají vizuální metaforou jazyka i svědectvím o krajině současnosti.
Výstava představuje obrazy, které často nejsou obrazy v tradičním smyslu – jsou to vizuální básně, grafémy, gesta a znaky – svědectví o tom, jak může být jazyk viděn, obraz čten a význam vytvářen nikoli jen slovy, ale i jejich výtvarnou formou.