Libor Novotný: Neorauš

21/01/2016 - 03/03/2016
KD Trisia nám. Svobody 526 Třinec, 739 61

Ještě v průběhu studií se Libor Novotný (*1979) vyprofiloval především jako autor intervencí do veřejného prostoru. V poslední době se věnuje především instalacím, videu a procesuálním experimentům s výtvarnou formou.

Libor Novotný (*1979) vystavuje v Galerii města Třince především své nejnovější kresby, které doplnil      několika objekty. V roce 2007 absolvoval grafický ateliér na Institutu pro umělecká studia na OU v Ostravě. V současné době je asistentem v Ateliéru kresby na ostravské Fakultě umění. Ještě v průběhu studií se Novotný vyprofiloval především jako autor intervencí do veřejného prostoru. V poslední době často vytváří také video či instalace. I nadále si jeho jednotlivé realizace uchovávají příznačně subverzivní a někdy až komický charakter.

Autorský komentář: „Výstava je postavená na dvou kresebných polohách, ke kterým se průběžně vracím během tvorby objektů. Kresby vznikají jako drobné celky, ale až v posledních dvou letech toto médium akcentuji v tématech výstav.
Prvním přístupem je tužková „pixelová“ kresba na čtverečkovém papíře. Jde o konceptuálně nastavenou práci s velkou časovou náročností. U velkých kreseb se jedná o desítky hodin. Kresba má procesuální charakter a je vizuálně silně limitována základním „pixelem“ jednoho cm2 v rastru čtverečkovaného papíru.
Druhou velkou skupinou je celek, k němuž se vztahuje název výstavy Neorauš. Jde o rychlé bezprostřední sprejové kresby. Vznikají hravě a v určitém nadšeném opojení. Nemám často jasně vytvořenou představu o výsledku a díky tomu, že vzniká více kreseb paralelně nebo velmi rychle po sobě, se na nich uplatňuje způsob určitého asociativního řetězení.
Základem kreseb je elementární geometrie a podobnost názvu Neorauš s malířem Neo Rauchem odkazuje k živé barevnosti a radosti z malby jako takové.“

Více informací o autorovi: http://www.artlist.cz/en/libor-novotny-107729/