Rudolf Štafa: Plátkové zlato kladené mezi přivřená víčka

13/06/2022 - 09/09/2022
vernisáž 13/6/2022 v 17.00 v KD Trisia

Výstava třineckého umělce Rudolfa Štafy Plátkové zlato kladené mezi přivřená víčka v Galerii města Třince ve výstavním prostoru v KD Trisia.

Kurátor: Michal Jalůvka

Realizace výstavy vznikla za velké pomoci Bogdana Štafy.

Z díla třineckého umělce Rudolfa Štafy na diváka dýchá hřejivé teplo, pocit sounáležitosti a oslava života jako takového. Zachycuje především to světlé z mnoha stránek lidské existence, a to snad jakoby navzdory době, v níž autor většinu svého života žil a tvořil. Zlatá a šarlatová pole protknutá ornamenty a stylizovanými postavami nás přenášejí k tolik vzdáleným exotickým kulturám a vzývají ideály předmoderního života v harmonii s přírodou. Zároveň se zvláštním způsobem snoubí s modernistickým tvaroslovim, vycházejícím z geometrické redukce a kubismu. Jednoduchá symbolika zrcadlí základní hodnoty a snaží se prozářit alespoň malou část temného vesmíru, v němž žijeme.

Výstava v Galerii města Třince představí průřez Štafovou tvorbou, zaměřený především na malbu a kresbu a její materiálové přesahy.

Michal Jalůvka, kurátor

Michal Jalůvka je absolventem Katedry teorie a dějin umění na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové a jeho předchozí studium zahrnuje například také obor Kurátorská studia na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem nebo roční stáž v Ateliéru fotografie na UMPRUM. Na univerzitě spoluzakládal a připravoval výstavy pro studentský klub a galerii H2 a v současné době je kurátorem v prostoru SVĚTOVA 1 Art space, sídlícím na pražské Palmovce. Mimo to se věnoval přípravě a kurátorování autorských projektů i skupinových výstav v galeriích jako hunt kastner gallery, Pragovka Gallery, nebo Galerie 207. Je pro něj důležitá především spolupráce a komunikace mezi všemi, kdo se na výstavě podílejí a věří v návrat kurátorské praxe z výšin individualistického perfekcionismu zpět k udržitelnému a přátelskému uměleckému provozu, jehož produktem jsou především obohacující kulturní a umělecké výstupy.