Štěpán Mikula

5. 7. 1942 v Bystřici nad Olší

30. 9. 1996 v Třinci
Vzdělání: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Akademický sochař, jehož životní a tedy i umělecká dráha byla předčasně ukončena v jeho 54 letech.

Narodil se 5. 7. 1942 v Bystřici nad Olší a celý život zůstal věrný svému milovanému rodnému kraji. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti byl jeho učitelem profesor Habarta, na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze studoval u profesorů Malejovského a Kavana. Od roku 1968 žil a tvořil v Třinci, později v Bystřici nad Olší.

Tak jako se sochařství celé dějiny inspirovalo lidskou postavou, tak i Štěpán Mikula. Skrze sochy hledal lidské místo na světě. Lidská postava, člověk jako míra všeho, člověk jako otázka položená kosmu.

Jedna z jeho nejstarších realizací, kovová pamětní deska, je na budově Finančního úřadu v Českém Těšíně. Na ní je symbolická postava muže drceného mezi balvany, jako výraz odporu proti fašismu. V budově sídlilo v letech 1939 – 1945 gestapo a Mikulův reliéf, jako smutná připomínka, byl odhalen 3. 5. 1970 k 25. výročí osvobození Českého Těšína.

Figurální motiv najdeme rovněž u dalšího autorova díla v Českém Těšíně (nábřeží Míru) Pomníku mezinárodní solidarity protifašistické koalice, který byl realizován podle návrhu Ing. arch. Koce Krstovského. Na vydlážděném volném prostoru je vysoký hranolový pilíř z pohledového betonu a v jeho třetině jsou upevněny bronzové desky s reliéfními postavami vězňů od Štěpána Mikuly. Památník byl odhalen 14. 9. 1973 a jeho celková rekonstrukce byla po dvou letech dokončena 29. 4. 2011.

Volná tvorba Štěpána Mikuly, zejména jeho zpěvná torza ženských aktů nás rozechvívají stejně jako proudění přírodních sil v motivech květů, pupenů či klasů. Ať jsou to Fontána v Ostravě-Výškovicích, Kytice v Ostravě-Hrabůvce, Klasy v areálu Agricoop v Oldřichovicích, plastika ve smuteční síni v Orlové či další. Sochař zastával názor, že sochy patří do exteriéru. Chtěl, aby po nich chodilo slunce a stín, stékal po nich déšť a hladil je vítr. Představoval si, jak se ponořují do soumraku a vystupují za svítání. Vytvořil také řadu hřbitovních plastik.

Štěpán Mikula působil řadu let jako učitel ve výtvarném oboru ZUŠ v Třinci. Vychoval několik mladých, nadějných výtvarníků. Děti vedl k přirozenému projevu, který byl jím samotným kultivován. Byl také dobrým hudebníkem a společenským člověkem. Zemřel 30. 9. 1996 v Třinci.

Realizace:
Ústřední hřbitov v Třinci – památník obětem války
Český Těšín – Pomník mezinárodní solidarity protifašistické koalice (památník obětem zajateckého tábora Stalag VIII B)
Smuteční síň – Orlová
Fontána Opava
Fontána Ostrava-Výškovice
Pitná fontána – Ostrava Na vizině
Vodní sloup – sídliště ve Frýdku-Místku
Plastika „Strojírenství“ – SPŠS Karviná
„Kytice“ – Ostrava-Hrabůvka
Bronzový reliéf Barváře na hřbitově loveckých psů pod Ostrým vrchem u Třince

* galerijní animace

Jméno Autora

[DATUM_NAROZENI] – [DATUM_UMRTÍ]
Vzdělání: [VZDĚLÁNÍ]
Dílo: [DÍLE]
Web: [WEB]

Historie

Cras mattis consectetur purus sit amet fermentum. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula ut id elit. Cras mattis consectetur purus sit amet fermentum. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Umění

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Vestibulum id ligula porta felis euismod semper. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Maecenas faucibus mollis interdum. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer posuere erat a ante venenatis dapibus posuere velit aliquet. Curabitur blandit tempus porttitor. Cras mattis consectetur purus sit amet fermentum.

Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean eu leo quam. Pellentesque ornare sem lacinia quam venenatis vestibulum. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.