Výstava Srdečně Váš mece-náš

27/10/2016 - 08/12/2016
KD Trisia nám. Svobody 526 Třinec, 739 61

Průzkumná výstava k 85. výročí města Třince.

Průzkumná výstava k 85. výročí města Třince

 

Srdečně Váš

mece-

náš

 

 

kurátor: Petr Kovář

vernisáž: ve čtvrtek 27. října 2016 v 18 h

Galerie města Třince

výstava potrvá do 8. prosince 2016

 

Mecenáš „nepatří“ jen umělci, jemuž svou péčí umožňuje pokračovat v umělecké činnosti, ale nám všem. Z existence umělce neprofituje jen mecenášův obývák, ale celá společnost.

 

Výstava, tematizující význam sběratelství či mecenášství, bude z jedné poloviny umístěna do soukromých bytů, obýváků obyvatel Třince, zatímco obrazy, které tyto obývací pokoje utvářely, se přesunou do galerie a vytvoří druhou, veřejnou polovinu výstavy.

Jsme to, co jíme – oblíbené heslo současnosti, které se nás snaží motivovat ke zdravému stravování, lze se stejným pravdivostním potenciálem použít i na oblast vnímání výtvarného umění: Jsme to, na co se díváme, co reflektujeme, na co myslíme. Jak vypadá umění v Třinci?

 

Výstava si bere za cíl prezentovat místní třinecké umělce ve třech kritických perspektivách:

  1. Výstava třineckých umělců ze sbírek obyvatel Třince. V galerii nebudou vystaveny artefakty umělců, kteří snad někde ve světě vystavují, zatímco zde je nikdo nezná, ale pouze ty, jejichž autoři jsou skutečně reflektováni, uznáni, žiti obyvateli Třince. Jedná se o experiment, je možné, že nejvýznamnější osobnosti se na výstavě neobjeví.

 

  1. Z obýváku odívák! Majitel uměleckého díla zapůjčeného pro účel výstavy získá na dobu jejího trvání náhradou jiné umělecké dílo. To je vybráno kurátorem výstavy z aktuálně vytvářeného depozitáře děl třineckých umělců. Zde by naopak nejvýznamnější osobnosti chybět neměly.

 

  1. Úloha a odpovědnost mecenátu. Výzvu k zapůjčení vlastněných děl obdržely osobnosti činné v reprezentaci města / regionu. Zastupitelé, podnikatelé a ředitelé institucí, představitelé kulturní organizace. Prezentace reprezentantů města? Přes jistou nadsázku (romantičnost, naivitu) v požadavku příkladného patriotického chování u veřejně činných představitelů obce faktem zůstává, že by u nich měla existovat větší pravděpodobnost zájmu, osobního nasazení i citlivosti pro kultivaci a rozvoj regionu. Součástí této péče nemůže nebýt kultura a tedy i výtvarné umění.

 

 

Soukromá osobní investice (vkusová, intelektuální, finanční) je prezentována veřejně, v galerii, zatímco ta veřejná, institucionálně garantovaná naopak v soukromém prostoru. Vzájemná zápůjčka jako dialog o umění. Vernisáž výstavy nabídne diskusi nad výsledky průzkumu. A na to se těšíme.