Výstavní projekt: RESUSCITACE A AMPUTACE

20/07/2015 - 25/08/2015
KD Trisia nám. Svobody 526 Třinec, 739 61

...umělecké intervence do krajiny jsou stejně staré jako umění samo

Resuscitace a amputace“ je výstavní projekt hostujícího kurátora Ondřeje Navrátila (Offormat Brno), který dlouhodobě shromažďoval dokumentaci uměleckých intervencí v krajině.

Nejedná však pouze o plastiky. Mnohdy se umělci věnovali péči zapomenutého sadu, vysazováním alejí z lásky, nebo záchranou říčního ostrova. Mnohé umělecké projekty totiž mnohdy připomínají spíše počiny aktivistů než to, co bychom si zařadili pod hlavičku výtvarného umění.(Katarína Klusová)

 

„Umělecké intervence do krajiny jsou stejně staré jako umění samo a lze je považovat za projev estetických, spirituálních, ekonomických, mocenských a dalších potřeb lidské society. Především od 60. let minulého století začíná vedle těchto motivů posilovat i další – uvědomění si nesouladu mezi jednáním člověka a zdravím přírody, krajiny i jeho vlastním. A umělci přijímají také roli hospodářů, léčitelů, aktivistů a environmentalistů – iniciátorů a realizátorů nápravných procesů v konkrétní krajině a místě…

Prostorově střídmá prezentace v Galerii města Třince si neklade za cíl představit vyčerpávajícím způsobem celý příběh této pozoruhodné, mnohotvárné a hraniční umělecké strategie. Ten je jen naznačen a jsou z něj vytknuty uvedené příklady, prezentované prostřednictvím výběru dokumentace, pozůstalých fragmentů a současných evokací. Umožňující divákovi konfrontaci s jejich výpovědí o vztahu člověka a krajiny, potřebě spolubytí, empatie a reciprocity.“  (Ondřej Navrátil)

 

Vystavující umělci:

Helen Mayer a Newton Harrison, Miloš Šejn, Ivana Hanzlíková, Cyril Kozák, Jana Peterková

Thomas Büsch, Jaroslav Kablika, Antonín Mareš

Lukáš Gavlovský

Jana Doležalová a Štěpán Plátek

Jinákrajina (Jan Ambrůz, Pavla Kačírková, Kryštof Ambrůz)

Jan Trejbal (Neolokátor)